MOĆNI BIOFLAVONOID KVERCETIN
Kvercetin je biljni pigment (flavonoid) prirodno prisutan u voću i povrću. Naročito ga ima u kaparima, rotkvicama, luku, jabukama i šljivama. Flavonoidi su antioksidansi, no istraživači nisu posve sigurni djeluju li tako i u našem organizmu. Upotreba u narodnoj medicini ima dugu povijesti raznoliku primjenu, no EFSA do sada nije odobrila zdravstvene tvrdnje za kvercetin.
Kvercetin je istražen u brojnim studijama i većina ih ukazuje na blagotvorno djelovanje. Najčešće se koristi kod alergija (zajedno s vitaminom C i bromelainom) i astme, za regulaciju krvnog tlaka (hipertenzija), zdravlje krvožilnog sustava, prostate te kod nekih oblika tumora.
Zdravlje dišnih puteva / alergije
Simptomi alergija posljedica se otpuštanja histamina u organizam. U laboratorijskim uvjetima je potvrđeno djelovanje kvercetina na stanične enzime na način da koči lučenje histamina, odnosno da se ponaša kao antihistaminik. Takvo djelovanje najčešće za posljedicu ima smanjenje simptoma poput svrbeža, otečenih i suznih očiju i curenja iz nosa.1,2
Kolesterol i bolesti srca
U laboratorijskim uvijetima i pokusima na laboratorijskim životinjama utvrđeno je kako kvercetin i katekhini (svi prisutni u crvenom vinu) mogu reducirati rizik od ateroskleroze, naslaga koje se nakupljanju na arterijama, a dovode do srčanog ili moždanog udara.3 Čini se kako ti nutrijenti štite od oštećenja izazvanih LDL (lošim) kolesterolom. Većina studija koje su obavljene na ljudima odosi na flavonoide u dijeti, a ne suplementima.
Hipertenzija
Kvercetin pokazuje sposobnost regulacije krvnog pritiska na prirodan način. Prema dostupnoj dvostrukoj studiji na slijepo kvercetin stabilizira sistolički, dijastolički i prosječni arterijski krvni pritisak.4 Imajte na umu da je visoki krvni pritisak potencijalno ozbiljno zdravstveno stanje i obavezno bi trebao biti pod nadzorom liječnika.
Muško zdravlje
Benigna hiperplazija prostate
Preliminarne studije ukazuju da kvercetin inhibira proliferaciju androgen-neovisnih karcinoma prostate kod muškaraca. Na laboratorijskim miševima, u kombinaciji s finasteridom reducira veličinu prostate. Mnogi flavonoidi djeluju kao inhibitori aromataze, tako da je za sada nejasno da li bi terapija kvercetinom samostalno utjecala na benignu hiperplaziju.5
Erektilna disfunkcija
Prema jednom istraživanju iz 2011 godine pripravak od ljuski luka koje sadrže veće količine kvercetina pokazuje iznenađujuće dobre rezultate kod erektilne disfunkcije. In vitro pokusi nedvojbeno su ukazali na snažno inhibitorsko djelovanje na fosfodiesterazu 5A (PDE 5A) što se i inače smatra važnim kod tretmana erektilne disfunkcije.
Upozorenja uz konzumaciju kvercetina
Kvercetin se generalno smatra sigurnim za uzimanje. Vrlo visoke doze kvercetina mogu oštetiti bubrege. Trudnice, dojilje i osobe s oštećenim bubrezima ne bi trebale uzimati pripravke koji sadrže visoke količine kvercetina. Zamijećene su interakcije kvercetina i nekh antibiotika. Kvercetin može umanjiti efikasnost antibiotika. Kvercetin ne bi trebalo uzimati uz lijekove za razrijeđivanje krvi, uključujući aspirin.
Quercetin i komplementarni proizvodi
Reference
1.) Chirumbolo S. The role of quercetin, flavonols and flavones in modulating inflammatory cell function. Inflamm Allergy Drug Targets. 2010 Sep;9(4):263-85.
2.) Weng Z, Zhang B, Asadi S, Sismanopoulos N, Butcher A, Fu X, Katsarou-Katsari A, Antoniou C, Theoharides TC. Quercetin is more effective than cromolyn in blocking human mast cell cytokine release and inhibits contact dermatitis and photosensitivity in humans. PLoS One. 2012;7(3):e33805. doi: 10.1371/journal.pone.0033805. Epub 2012 Mar 28.
3.) Perez-Vizcaino F, Duarte J. Flavonols and cardiovascular disease. Mol Aspects Med. 2010 Dec;31(6):478-94. doi: 10.1016/j.mam.2010.09.002. Epub 2010 Sep 15.
4.) Edwards RL, Lyon T, Litwin SE, Rabovsky A, Symons JD, Jalili T. Quercetin reduces blood pressure in hypertensive subjects. J Nutr. 2007 Nov;137(11):2405-11.
5.) Shoskes, DA, et al. Quercetin in men with category III chronic prostates: A preliminary prospective, double-blind, placebo-controlled trial. Urology. 1999 Dec; 54(6): 960-963.