DR. CRVENKOVIĆ SAVJETUJE: PRIPREMA ZA TRUDNOĆU
Ginekolog Dr. Gordan Crvenković iz poliklinike Gynnova savjetuje: Što poduzeti kod otežanog začeća i kako se pripremiti za trudnoću.
Što učiniti kao bi uspješno ostvarili trudnoću?
Otežano začeće problem je s kojim se danas susreće sve više parova. Uzroci mogu biti brojni: infekcija uzrokovana neliječenom bakterijom, neredovit menstrualni ciklus, policistični jajnici ili ciste na jajniku, miomi, neprohodni jajovodi, anovulacija, nepovoljan nalaz spermiograma, stres, nekvalitetna prehrana, itd. Nadalje, ukoliko dođe do trudnoće, a prisutni su neki od uzroka, ona se smatra rizičnom, te je potrebno poduzeti dodatne mjere opreza, koje ovise o svakoj individualnoj trudnoći.
Ako eliminiramo stres kao faktor na koji u današnje vrijeme ne možemo značajno utjecati, suočavamo se s pitanjem, što možemo učiniti kako bismo bili sigurni da smo eliminirali što veći broj prepreka uspješnom ostvarenju trudnoće?
Neke stvari su van naše moći i mogućnosti, ali možete provjeriti i planirati.
Kod muškaraca, obrada neplodnosti započinje spermiogramom. To je pretraga koja testira kvalitativne i kvantitativne značajke ejakulata. Ukoliko je nalaz spermiograma nepovoljan, upućuje se na daljnju mikrobiološku obradu ejakulata i urina, te na uzimanje dodataka prehrani, kako bi se kroz 3 do 6 mjeseci nalaz spermiograma mogao ponoviti.
Kod žena, priprema za trudnoću uključuje ginekološke i laboratorijske pretrage. Kako bi se utvrdila potencijalna prisutnost bakterije ili upalnog procesa koji bi mogao otežati začeće, rade se pregled, Papa test i cervikalni brisevi na bakteriološke aerobe (širok spektar uzročnika, od Gardnerelle vaginalis do S.aureus, P.mirabilli..), Mycoplasmu hominis/Ureaplasmu urealyticum i parvum, te na klamidiju. U velikom broju slučajeva, simptomi su blagi, a u nekima i posve nepostojeći. Povrh toga, osim što mogu stvarati prepreke ostvarenju trudnoće, mogu stvarati probleme i za plod tijekom kasnijih faza trudnoće. U slučaju potvrde upalnog procesa, terapija je jednostavna te se često provodi kod oba partnera.
Nadalje, sa svrhom utvrđivanja redovitosti ciklusa, položaja maternice i ostalih fizioloških karakteristika, kao i (ne)postojanja cisti na jajniku, provodi se ginekološki ultrazvuk. Pritom, posebna se pozornost posvećuje nekolicini bitnih informacija: debljini endometrija, prisutnosti mioma ili polipa u maternici te statusu jajnika.
Konačno, provodi se i laboratorijska analiza krvi, te se redovno testiraju: kompletna krvna slika, bubrežne i jetrene probe, masnoće i šećeri u krvi, željezo i štitnjača.
Kako bismo bili sigurni u optimalan rast jajne stanice, provodi se folikulometrija. Folikulometrija je ultrazvučna pretraga koja se provodi svakih 48 sati, počevši od završetka mjesečnice, s ciljem točnog i preciznog mjerenja razvitka jajne stanice, kako bi se sukladno tome mogao planirati spolni odnos.
Dodaci prehrani su vrlo važni
Nakon prikupljanja nalaza, ženama, ali i muškarcima, sugerira se početak korištenja dodataka prehrani. Dobro je da se konzultirate s Vašim ginekologom kako biste izbjegli zasićenost ili nedostatan unos određenih nutrijenata, a time i poteškoće koje neadekvatan unos može uzrokovati. Uloga antenatalnih (prenatalnih) dodataka prehrani jest u pripremanju tijela za veličanstvenu transformaciju koja se događa tijekom trudnoće. Prenatalni dodaci prehrani snabdijevaju tijelo majke svim potrebnim vitaminima i mineralima potrebnim za trudnoću i nesmetan razvoj ploda.
Ukoliko nakon 6 mjeseci do godine dana pokušavanja ne dođe do uspješne trudnoće, provode se dodatne pretrage koje uključuju utvrđivanje vrijednosti spolnih hormona, pretragu prohodnosti jajovoda, ponovno uzimanje bakterioloških briseva i drugih pretraga.
Dr. Gordan Crvenković je specijalist ginekologije i porodništva te subspecijalist humane reprodukcije. Poliklinika Gynova nalazi se u Zagrebu na adresi Trg Marka Marulića 15. Za više informacija nazovite 099/281-6368 ili pošaljite upit putem obrasca na web stranicama gynnova.hr.
Pregnacare prenatal proizvodi najprodavaniji su i najcjenjeniji brand dodataka prehrani u svojoj kategoriji. Namjenjeni su ženama koje tek imaju namjeru začeti, već su trudne ili su rodile. Svaki period na putu do majčinstva je specifičan pa su tako i Pregnacare proizvodi formulirani za vrijeme prije, tijekom i nakon trudnoće. Za punu potporu budućim roditeljima Vitabiotics savjetuje i muiškarcima koji žele postati očevi uzimanje Wellman Conception formule posebno pšrilagođene upravo njima. Više o Vitabiotics Pregnacare i Wellman proizvodima pronađite na našim stranicama.