Cimet je široko korišten začin, ali i tradicionalni lijek u mnogim kulturama. Svojstva cimeta posljednjih godina privlače pozornost zbog potencijalno blagotvornog utjecaja na zdravlje. Evo nekih zdravstvenih dobrobiti cimeta s referencama na znanstvena istraživanja.
Protuupalna svojstva
Cimet sadrži spojeve poput cinamaldehida, eugenola i kumarina koji posjeduju protuupalna svojstva. Ovi spojevi mogu pomoći u smanjenju upala u tijelu te mogu biti od koristi osobama koje pate od stanja kao što su artritis i upalne bolesti crijeva.1
Učinci na dijabetes
Nekoliko studija pokazuje da cimet poboljšava osjetljivost na inzulin i utječe na kontrolu šećera u krvi kod osoba s dijabetesom tipa 2. Studije su također pokazale da cimet može sniziti razinu šećera u krvi natašte i poboljšati lipidni profil kod osoba s metaboličkim sindromom.2 Poboljšana osjetljivost na inzulin može pomoći regulaciji šećera u krvi i apetita, slipno kao i ekstrakt piskavice.
Antioksidativno djelovanje
Cimet je bogat polifenolima koji posjeduju antioksidativno djelovanje. Ovi spojevi mogu pomoći u zaštiti stanica od oksidativnog oštećenja uzrokovanog slobodnim radikalima, što može smanjiti rizik od kroničnih bolesti poput raka i bolesti srca.3
Antimikrobni učinci
Studijama je dokazano da cimet ima antimikrobne učinke protiv širokog spektra bakterija, gljivica i virusa. Ovi učinci mogu biti posljedica prisutnosti spojeva kao što su cinamaldehid i eugenol.4
Neuroprotektivni učinci
Cimet pokazuje neuroprotektivne učinke i može pomoći u poboljšanju kognitivnih funkcija. Istraživanja na životinjskom modelima su pokazala da cimet može poboljšati pamćenje, pažnju i sposobnost učenja.5
Sve u svemu, cimet je obećavajući prirodni sastojak s brojnim zdravstvenim prednostima. Međutim, potrebna su dodatna istraživanja kako bi se u potpunosti razumjeli njegovi mehanizmi djelovanja i potencijalna terapeutska upotreba.
O lsvojstvima piskavice i utjecaju na razinu glukoze u krvi pogledajte na ovom linku.
Reference:
(1) Rao PV, Gan SH. Cimet: višestruko ljekovita biljka. Evid Based Complement Alternat Med. 2014;2014:642942.
(2) Hayward N.J., McDougall G.J., Farag S., Allwood J.W., Austin C., Campbell F., Horgan G., Ranawana V. Cinnamon Shows Antidiabetic Properties that Are Species-Specific: Effects on Enzyme Activity Inhibition and Starch Digestion. Plant Foods Hum. Nutr. 2019;74:544–552. doi: 10.1007/s11130-019-00760-8.
(3) Adisakwattana S, Chantarasinlapin P, Thammarat H, et al. In vitro antioksidativno djelovanje ekstrakata ljekovitog bilja i njihovih fenolnih sastojaka iz Tajlanda. J Med Plants Res. 2011;5(10):1906-1913.
(4) Lu J, Zhang K, Nam S, Anderson RA, Jove R, Wen W. Nova inhibitorna aktivnost angiogeneze u ekstraktu cimeta blokira VEGFR2 kinazu i nizvodnu signalizaciju. Karcinogeneza. 2010;31(3):481-488.
(5) Maczurek A, Hager K, Kenklies M, et al. Lipoična kiselina kao protuupalni i neuroprotektivni tretman za Alzheimerovu bolest. Adv Drug Deliv Rev. 2008;60(13-14):1463-1470.