ŽELJEZO
Željezo je esencijalni mineral koji u organizam unosimo iz hrane, najbolje iz mesa gdje se nalazi u tzv. hem obliku. U organizmu se željezo može vezati uz porfirin i činiti hem koji zatim poprima sposobnost prenošenja kisika. Nedostatak željeza u organizmu izaziva anemiju.
Funkcija željeza u organizmu
Željezo je vjerojatno najvažniji element u našem organizmu, neophodno za normalno odvijanje brojnih enzimatskih i sistemskih procesa. Ukupna količina u tijelu odraslog čovjeka iznosi oko 4,5 grama, pri čemu je oko 60% u hemoglobinu, 8% u mioglobinu dok je oko 2% sastavni dio enzima. Ostatak (25-35%) željeza pohranjen je kao rezerva u jetri, slezeni i koštanoj srži.
Nedostatak željeza moguć je uslijed nedovoljnog unosa hranom pri čemu su posebno ugrožene trudnice, dojilje, djeca u razvoju, vegetarijanci, osobe na dijetama te sportaši. Manjak željeza u organizmu uzrokuje anemiju ili slabokrvnost. Pretpostavlja se da čak 30% žena pati od nedostatatka željeza.
Europska agencija za sigurnost hrane (EFSA) za magnezij odobrava slijedeće zdravstvene tvrdnje
• Željezo pridonosi normalnom kognitivnom razvoju djece
• Željezo ima ulogu u procesu dijeljenja stanica
• Željezo doprinosi normalnoj funkciji imunološkog sustava
• Željezo doprinosi normalnoj kognitivnoj funkciji
• Željezo doprinosi smanjenju umora i iscrpljenosti
• Željezo doprinosi normalnom stvaranju crvenih krvnih stanica i hemoglobina
• Željezo doprinosi normalnom transportu kisika u tijelu
Utjecaj na zdravlje
Krvožilni sustav
Željezo se u našem organizmu može vezati uz porfirin i tvoriti hemoproteine od kojih su najpoznatiji hemoglobin i mioglobin koje se može pronaći u eritrocitima. Takvo željezo može na sebe preuzimati i predavati kisik tkivu organizma. Organizam koji nema dovoljno crvenih krvnih stanica ili čije stanice nisu zdrave trpi od anemije. Anemija može bit genetski uzrokovana, no najčešći uzrok je povezan s nedostatkom željeza u organizmu.
Najčešče je prisutna u žena prije menopauze, uzrokovana nedovoljnim unosom željeza, naročito kod osoba koje ne jedu dovoljno mesa, neadekvatnom apsorpcijom željeza iz hrane i gubitkom željeza uslijed mjesečnice.
Imuno sustav
Željezo je, bilo u obliku proteina, poput laktoferina, ili enzima, involvirano u brojne procese odgovorne za pravilan odgovor imuno sustava na patogene organizme. Za normalno funkcioniranje imuno sustava, ali i odvijanje drugih funkcije željeza u organizmu od primarne je važnost utvrditi koje su nam količine potrebne, najbolje temeljem pretraga krvi.
Željezo u trudnoći
Željezo je neophodno za stvaranje posteljice i eritrocitopoezu majke. Deficit željeza često je prisutan već u samom početku trudnoće, a anemija se dodatno razvija budući da fetus traži dodatne količine. Uz nedostatak željeza u trudnoći povezane su komplikacije poput preeklampsije i prijevremenog poroda. Iako je nedostatak željeza vrlo čest, potrebno je utvrditi točne količine u serumu kako ne bi došlo do komplikacija uzrokovanih oksidacijskim stresom uslijed previsokih količina željeza u krvi. Vitabiotics Pregnacare linija proizvoda za trudnice sadrži 17 mg željeza što predstavlja optimalnu dodatnu količinu s obzirom na ukupno preporučenih 27 mg za trudnice.
Neurologija
Nedostatak željeza kod dojenčadi i male djece povezan je s kognitivnim oštećenjima, što uključuje psimototorne poteškoće i poteškoće u ponašanju.
Simptomi nedostatka željeza
Uobičajeni simptomi nedostatka željeza u organizmu su
- osjećaj umora i slabosti
- vrtoglavica
- gubitak apetita
- lupanje srca
- zadihanost već prilikom kraćih opterećenja
- glavobolja
- nedostatak koncentracije
Uz navedene uobičajene simptome nedostatak željeza može biti uzrok slabog imuniteta, niskog krvnog pritiska, erektilne disfunkcije i opadanja kose. U rizičnu skupinu za pojavu anemije spadaju trudnice, dojenčad, mala djeca i djevojke u pubertetu.
Nedostatak željeza čest je u vrijeme menstruacije, trudnoće te kod djece. Prema američkom Centru za prevenciju bolesti 9,5% žena u dobi između 12 i 29 godina deficitarno je željezom, jednako kao šro je to slučaj i kod djece između 1 – 5 godina starosti. Osobe koje uzimaju antacide i druge lijekove za reduciranje želučane kiseline trebaju znati da isti mogu negativno utjecati na sposobnost apsorpcije željeza u organizam.