Vitamin D u trudnoći – imuno funkcija posteljice
Nedostatak vitamina D u trudnoći je čest, a povezan je s komplikacijama u poput preeklampsije i ograničenog rasta fetusa. Trudnicama se danas rutinski preporuča uzimanje dodatnih količina vitamina D, no nije potpuno jasno uzimaju li pravu dozu i u pravom trenutku.
KONCENTRACIJA VITAMINA D U POSTELJICI
Novo istraživanje Dr. Tamblyn1 sa sveučilišne bolnice u Birminghamu je utvrdilo kako su koncentracije vitamina D posebno visoke u decidui, trudničkom obliku sluznice materice. Kako je skupina znanstvenika s istog sveučilišta već ranije objavila kako decidua sadrži vrlo visok broj imunoloških stanica, od kojih su najčešće prirodne stanice ubojice, Natural Killer Cell (NK), logično je bilo istražiti povezanost vitamina D i pravilne funkcije NK stanica.
UTJECAJ VITAMINA D NA ZDRAVLJE MAJKE I FETUSA
Veći broj do sada provedenih studija utvrdio je kako su niske razine vitamia D u trudnoći česta pojava, no vrlo mali broj njih objašnjava što to znači za majku i dijete. Vjeruje se da je posteljica ključna za razumijevanje djelovanja vitamina D u trudnoći. Imunološke stanice u posteljici, uključujući i NK stanice, podložne su djelovanju vitamina D. Niska razina vitamina D utječe na sposobnost trudnica u borbi protiv infekcije, a važna je i za rani razvoj posteljice. Nepravilno ponašanja NK stanica povezano je s nizom komplikacija u trudnoći, poput preeklampsije i ograničenja rasta fetusa.
KADA ZAPOČETI UZIMANJE VITAMINA D
Dr. Tamblyn smatra da vitamin D u trudnoći ima ključnu zaštitnu ulogu za majku i dijete u posteljici. Vitamin D može poboljšati imunološke reakcije u borbi protiv infekcije. Djeluje protuupalno, regulirajući proizvodnju proupalnog interferona-gama te može biti važan čimbenik u sprečavanju odbacivanja ploda. Ovo je prva studija utjecaja vitamina D na funkciju pojedine imunološke stanice u posteljici. Nedostatak vitamina D može utjecati na razvoj i zdravlje posteljice i predstavlja rizik za pojavu drugih komplikacija. Budući da vitamin D ima utjecaj na razvoj posteljice od početka treba razmišljati o vrlo ranoj suplementaciji, čak i prije začeća.
Također, istraživanje je pokazalo kako trudnicama nije dovoljno mjeriti samo razinu 25-hidrooksivitamina D u serumu, već su potrebna i druga mjerenja, poput onog iz urina. Dugoročni cilj ovog projekta je istražiti dodatnu suplementaciju vitaminom D kako bi se odredila optimalna doza za preventivu i liječenje niza uobičajenih i ozbiljnih komplikacija trudnoće.
*Vitabiotics podupire rad udruge Wellbeing of Women još od 1997. godine, a 2016 udruga je odabrala poduprijeti istraživanje Dr. Jennifer Tamblyn o utjecaju nedostatka vitamina D na trudnoću. Vitabiotics snažno podupire, ali ni na koji način ne utječe na rezultate istraživanja realiziranih uz pomoć karitativnih udruga koje podupire.
MOGLO BI VAS ZANIMATI
Reference:
1. Tamblyn JA, Jeffery L, Susarla R, Lissauer DM, Coort SL, García AM, Knoblich K, Fletcher AL, Bulmer JNN, Kilby M, Hewison M. Transcriptomic analysis of vitamin D responses in uterine and peripheral NK cells. Reproduction. 2019 June 1. pii: REP-18-0509.R1. doi: 10.1530/REP-18-0509. (see page 101)