Prikazan mehanizam blagotvornog djelovanja omega 3 masnih kiselina na mozak
Stanične membrane koje sadrže polunezasićene lipide (na slici desno) transformiraju se mnogo bolje od onih koje sadrže samo mononezasićene lipide (lijevo)
Omega 3 su dobre za zdravlje, ali zbog čega i kako djeluje mehanizme u našem organizmu relativno je slabo objašnjeno. Znanstvenici s Institut de Pharmacologie Moléculaire et Cellulaire, INSERM i Université de Poitiers objavili su u časopisu Science (kolovoz 2014) istraživanje koje zorno prikazuje mehanizam djelovanja na funkcioniranje staničnih membrana mozga.
Kako bi stanice bile sposobne apsorbirati i transportirati molekule (poput proteina) moraju se moći deformirati i dijeliti na male mjehuriće. Ova pojava poznata je pod imenom endocitoza. U neuronima ti sinaptički mjehurići djeluju kao prijenosni put živčanih signala, a u objavljenom znanstvenom radu istraživači su pokazali kako stanice, odnosno novostvorene umjetne membrane koje su bogate polunezasićenim lipidima, postaju mnogo osjetljivije na djelovanje dva proteina, dinamina i endofilina, olakšavajući deformaciju i fisiju staničnih membrana čineći ih savitljivijim. Veća prisutnost polunezasićenih lipida može objasniti bolje recikliranje sinaptičkih mjehurića i neuronsku plastičnost. U studiji je pokazano kako stanice bogate polunezasićenim lipidima imaju važnu ulogu u poboljšanju kognitivne funkcije.
Ovo istraživanje aktualizira važnost uzimanja omega-3 masnih kiselina. Imajući u vidu da ih naš organizam ne može sintetizirati, čini se važnim obratiti pozornost na prehranu bogatu masnom ribom ili ih uzimati kao dodatak prehrani.
Natrol proizvode koji sadrže omega-3 masne kiseline možete pronaći ovdje.