Oboljeli od raka debelog crijeva s višom razinom vitamina D imaju veće šanse za preživljavanje
Do sada objavljene studije sugeriraju da je optimalna razina 25-hidroksivitamina D povezana sa manjim rizikom pojave raka debelog crijeva. Ova nova studija1 ukazuje na povezanost statusa razine vitamina D u plazmi s progresijom bolesti i povoljnim ishodom liječenja.
OPTIMALNE RAZINE VITAMINA D
Opsežna studija, objavljena u rujnu 2019. godine, obuhvatila je muškarce i žene oboljele od uznapredovalog raka debelog crijeva kroz period od prosječno 5 i pol godina. Studija je utvrdila da su oboljeli, koji su kemoterapiju započeli s najmanje 24,1 ng/mL vitamina D u plazmi, imali 19% manje šanse za progresiju bolesti i 34% veću stopu preživljavanja u usporedbi s oboljelima kod kojih je zabilježen nedostatak vitamina D (manje od 10,8 ng/mL), mjereno na početku tretmana.
PREPORUKE ISTRAŽIVAČA
Autori studije tvrde da je viša razina vitamina D u plazmi povezana s manjom šansom za progresiju bolesti i većim izgledima za preživljavanje. Autori smatraju da postoji opravdana potreba za kliničkom studijom koja će pobliže utvrditi korist suplementacije vitaminom D oboljelih od raka debelog crijeva.
USPOREDBE S DRUGIM STUDIJAMA
Valja spomenuti i druge dvije studije iz 2019 godine koje se bave oboljelima od raka debelog crijeva i probavnog trakta. Prva2, provedena u Japanu na oboljelima od raka probavnog sustava (od jednjaka do rektuma), zaključuje kako je uzimanje 2.000 IU vitamina D dnevno rezultiralo s bez ponovne pojave bolesti nakon 5 godina kod 77% oboljelih naspram 69% u skupini koja je dobivala placebo, međutim smrtnost je u obje skupine bila ista te se smatra statistički irelevantnom razlikom. Istraživači navode da je suplementacija vitaminom D povisila početne prosječne razine vitamina u plazmi s 26.5 na 45 ng/mL.
Američka studija3 iz iste godine na oboljelima od uznapredovalog raka debelog crijeva pratila je pacijente koji su uz kemoterapiju uzimali 4.000 IU ili 400 IU vitamina D3 dnevno. Stopa preživljavanje bila je 13 mjeseci u skupini koja je uzimala 4.000 IU naspram 11 mjeseci u drugoj skupini, što se ne smatra statistički bitnom razlikom. Međutim, multivarijabilni omjer od 0.64 za preživljavanje bez progresije bolesti je statistički značajan.
ŠTO ZAKLJUČITI?
Imajući u vidu ove, ali i brojne druge studije, čini se razumnim održavati razinu vitamina D u plazmi iznad 20 ng/mL, do maksimalno 39 ng/mL. Više razine vitamina D, čini se, ne pomažu oboljelima pri liječenju raka debelog crijeva, ali samo ukoliko već imaju razine vitamina D3 u plazmi više 24 ng/mL na početku tretmana. Za sve ostale postizanje optimalne razine vitamina D3 može biti od životne važnosti.
Više o vitaminu D možete saznati ovdje.
MOGLO BI VAS ZANIMATI
Reference:
1. Yuan C, Sato K, Hollis B, Zhang S, Niedzwieck D, Ou FS, Chang IW, et.al.: Plasma 25-Hydroxyvitamin D Levels and Survival in Patients with Advanced or Metastatic Colorectal Cancer: Findings from CALGB/SWOG 80405 (Alliance).
2. Mitsuyoshi Urashima, Hironori Ohdaira, Taisuke Akutsu, et al : Effect of Vitamin D Supplementation on Relapse-Free Survival Among Patients With Digestive Tract Cancers.
3. Kimmie Ng, Halla S. Nimeiri, Nadine J. McCleary, et al: Effect of High-Dose vs Standard-Dose Vitamin D3 Supplementation on Progression-Free Survival Among Patients With Advanced or Metastatic Colorectal Cancer