VITAMIN B2 – RIBOFLAVIN
Vitamin B2, kojeg još nazivaju riboflavin, je jedan od najvažnijih široko rasprostranjenih vitamina topivih u vodi. Termin flavin potječe od latinske riječi flavus što se odnosi na žutu boju ovog vitamina. U organizmu se primarno javlja kao komponenta koenzima.
FUNKCIJE U ORGANIZMU
Unos dovoljne količine vitamina B2 je bitan jer pomaže tijelu da:
– pretvori hranu (ugljikohidrate) u glukozu, koja se koristi za proizvodnju energije
– neutralizira slobodne radikale koji mogu oštetiti stanice i DNA. Taj antioksidativni učinak može smanjiti ili pomoću u sprečavanju nekih od oštećenja nastalih zbog procesa starenja, kao I razvoj brojnih zdravstvenih stanja, poput bolesti srca i rak
– pretvori vitamin B6 i vitamin B9 u aktivne oblike
ODBRENE ZDRAVSTVENE TVRDNJE
Europska agencija za sigurnost hrane (EFSA) odobrava za vitamin B6 slijedeće zdravstvene tvrdnje:
· Riboflavin doprinosi normalnom metabolizmu željeza
· Riboflavin doprinosi normalnom metabolizmu stvaranja energije
· Riboflavin doprinosi održavanju normalnih crvenih krvnih stanica
· Riboflavin doprinosi normalnom funkcioniranju živčanog sustava
· Riboflavin doprinosi održavanju normalne kože
· Riboflavin doprinosi održavanju normalnih sluznica
· Riboflavin doprinosi održavanju normalnog vida
· Riboflavin doprinosi smanjenju umora i iscrpljenosti
· Riboflavin doprinosi zaštiti stanica od oksidativnog stresa
SMANJENJE RIZIKA OD BOLESTI
UTJECAJ NA ZDRAVLJE
Postoje neki preliminarni dokazi da vitamin B2, zajedno sa drugim mikronutrijentima, može pomoći u sprečavanju oštećenja leće, što može dovesti do mutnog vida (katarakta).
MIGRENE
Studije su pokazale da uzimanje suplemenata koji sadrže vitamin B2, mogu smanjiti učestalost I trajanje glavobolje kod osoba sklonih migrenama.
PREPORUČENI UNOS
Preporuke količine unosa vitamina B2 postoje u mnogim zemljama, gdje srednja vrijednost varira između 1.3 i 1.6 mg dnevno za muškarce, te 1.1 i 1.3 mg dnevno za žene. 1. rujna 2017 EFSA ( (Europska agencija za sigurnost hrane) je donijela nove preporuke za dnevne doze vitamina B2 koje su nešto veće od prethodnih i iznose:
· 0,4 mg za djecu 7-11 mjeseci
· 0.6 mg za djecu 1-3 godine
· 0.7 mg za djecu 4-6 godina
· 1.0 mg za djecu 7-10 godina
· 1.4 mg za djecu 11-14 godina
· 1.6 mg za djecu 15-17 te odrasle osobe
· 1.9 mg za trudnice
· 2 mg za dojilje
RIBOFLAVIN U HRANI
Riboflavina ima najviše u mliječnim proizvodima, jajima i mesu. Od povrća preporučamo zeleno lisnato povrće, cjelovite žitarice i orašaste plodove. Većina zdravih ljudi, koji imaju uravnoteženu prehranu, unose dovoljne količine vitamina B2. Ipak neke skupine stanovništva mogu biti u opasnosti od manjka riboflavin zbog loše prehrane.
NEDOSTATAK
Pojedinci koji ne unose dovoljne količine hrane su u opasnosti od manjka vitamina B2, posebice djeca nižeg socio-ekonomskog statusa, starije osobe s lošom prehranom, osobe na kroničnim dijetama te osobe koje ne koriste mliječne proizvode (vegani).
Simptomi manjka riboflavin su umor, usporen rast, probavni problem, pukotine i rane oko kutova usana, natečen jezik, umor očiju i oticanje te bol u grlu.
PRIRODNI IZVORI
Najvažniji i uobičajeni izvori su mlijeko i mliječni proizvodi, nemasno meso, jaja zeleno lisnato povrće. Kvasac i jetra imaju najvišu koncentraciju vitamina B2, ali oni nemaju tako veliku važnost u suvremenoj prehrani.
NAPOMENE
Vitamin B2 (riboflavin) se općenito smatra sigurnim, čak i u visokim dozama.