VITAMIN B12 – KOBALAMIN
Vitamin B12 je najveći i najkompleksniji od svih vitamina, jedini sadrži molekule kobalta koje pokazuju biološku aktivnost u ljudskom organizmu. B12 je u vodi topiv vitamin, a upravo mu kobalt daje crvenu boju. Hranom ga možemo uzeti isključivo iz namirnica životinjskog podrijetla. U ljudskom organizmu vitamin B12 tvori metilkobalamin i 5-deoksiadenosil kobalamin, dok se u dodacima prehrani pojavljuje kao cijanokobalamin koji se konvertira u organizmu.
FUNKCIJE U ORGANIZMU
Vitamin B12 je neophodan u organizmu za odvijanje brojnih procesa što uključuje
• pretvorbu hrane u glukozu, potrebnu za proizvodnju energije
• održanje zdravih živčanih stanica
• proizvodnju nukleinskih kiselina (npr. DNK), genetskog materijala organizma
• regulaciju tvorbe crvenih krvnih stanica (zajedno s vitaminom B9, folnom kiselinom)
• zajedno s vitaminima B6 i B9 regulira razinu homocisteina u krvi, markera rizika od razvoja bolesti srca
Europska agencija za sigurnost hrane (EFSA) za vitamin B12 odobrava slijedeće zdravstvene tvrdnje:
• vitamin B12 ima ulogu u procesu dijeljenja stanica
• vitamin B12 doprinosi normalnom funkcioniranju živčanog sustava
• vitamin B12 doprinosi normalnoj psihološkoj funkciji
• vitamin B12 doprinosi normalnom metabolizmu homocisteina
• vitamin B12 doprinosi normalnoj funkciji imunološkog sustava
• vitamin B12 doprinosi smanjenju umora i iscrpljenosti
• vitamin B12 doprinosi normalnom stvaranju crvenih krvnih stanica
• vitamin B12 doprinosi normalnom metabolizmu stvaranja energije
UTJECAJ NA ZDRAVLJE
Bolesti srca
Visoke razine aminokiseline homocistein u krvi povezane s bolestima srca, no za sada nije jasno da li je visoka razina homocisteina sama po sebi uzrok ili je samo naznaka da osoba možda ima problem sa srcem. U tom smislu, premda uzimanje vitamina B12 i B9 (folna kiselina) snižava razinu homocisteina, nije potpuno sigurno da li time i umanjuje rizik razvoja srčanih bolesti.
Rak dojke
Ne postoji dokaz da vitamin B12 samostalno reducira rizik od nastanka raka dojke, no studije ukazuju na činjenicu da žene s višom razinom folne kiseline imaju manji rizik od pojave bolesti. Kako B12 i folna u organizmu djeluju zajedno, za pretpostaviti je da i B12 ima neki utjecaj na pojavu bolesti.
Urođene mane
Uzimanje folne kiseline za vrijeme prva 4 mjeseca trudnoće dokazano smanjuje rizik od oštećenja neuralne cijevi djeteta. Jednako kao i u prethodnom slučaju, folna i B12 djeluju komplementarno, pa je pretpostavaka da i B12 doprinosi smanjenju rizika.
Alzheimerova bolest
Osobe s Alzheimerovom bolesti redovito su deficitarne vitaminom B12, no nema potvrde da redovita suplementacija vitaminom B12 u kombinaciji s B9 i B6 utječe na simptome i razvoj bolesti.
Depresija
Studijama je utvrđeno kako 30% dijagnosticiranih i hospitaliziranih uslijed depresije ima nedovoljne razine vitamina B12, no na žalost nije provedeno dovoljno istraživanja kako bi sa sigurnošću mogli reći na koji način suplementacija vitaminom B12 djeluje na razvoj bolesti i kakva je točno uzročno posljedična veza depresije i uzimanja B12.
Perniciozna anemija
Anemija uzrokovana manjkom vitamina B12 je megaloblastična anemija koja nastaje uslijed nedostatka vitamina B12. Manjak vitamina B12 utvrđuje se pretragama krvi na anemiju. Perniciozna anemija može biti vrlo ozbiljna bolest i liječi se visokim dozama vitamina B12, najčešće injekcijama.
Hiperhomocisteinemija
Hiperhomocisteinemija je stanje pri kojem se u organizmu nakuplja veća količina homocisteina. Uzrokovana je genetičkim defektom enzima zaduženog za razgradnju homocisteina i prisutna je kod gotovo 10% populacije. Starenjem, osobe s hiperhomocisteinemijom imaju veće predispozicije za razvoj bolesti srca. Postoje dokazi da adekvatne doze vitamina B12, vitamina B9 (folne kiseline) i vitamina B6 mogu smanjiti rizik od nastanka kardiovaskularnih bolesti.
Fizički i psihički umor
Dostupne studije ukazuju da dodatna suplementacija vitaminom B12, čak i kada u organizmu postoji njegova zadovoljavajuća razina, može pomoći stvaranju dodatne energije. Potrebne su visoke doze, najčešće u injekcijama.
Neplodnost muškaraca
Za sada samo male studije ukazuju da suplementacija vitaminom B12 može pozitivno utjecati na broj i pokretljivost spermija.
PREPORUKE ZA UZIMANJE
Preporučena dnevna doza iznosi 25 mcg dnevno.
NEDOSTATAK VITAMINA B12
Umjerena deficijencija vitamina B12 je relativno česta kod populacije starije od 60 godina. Razlog tome uglavnom je slabija prehrana i/ili nedostatak želučane kiseline potrebne da bi organizam mogao apsorbirati B12.
Simptomi nedostatka vitamina B12 uključuju zamor, nedostatak daha, proljev, nervozu, obamrlost i trnce u prstima ruku i nogu. Ozbiljan nedostatak vitamina B12 može uzrokovati neurološka oboljenja.
PRIRODNI IZVORI
Vitamin B12 proizvod je isključivo mikrobiološke sinteze u probavnom traktu životinja. Hrana životinjskog podrijetla, naročito meso iznutrica poput jetre i bubrega najbolji je izvor vitamina B12. Dobar izvor su ribe, jaja i mliječni proizvodi.
SIGURNOST ZA UZIMANJE
Vitamin B12 smatra se sigurnim i netoksičnim.