Prekomjerno uzimanje tekućine i hiponatremija
Dobro je poznato kako je dehidracija opasna po zdravlje, no jeste li znali da prekomjerna hidratacija također može izazvati zdravstvene probleme? Nove smjernice nastoje upozoriti sportaše i trenere na ozbiljan rizik uzimanja prekomjernih količina tekućine tijekom iscrpljujućih treninga ili natjecanja.
Što je hiponatremija
Prošlogodišnja studija1 obavljena na čikaškom Loyola sveučilištu upozorila je na povezanost dva posljednja smrtna slučaja mladih sportaša s prekomjernim uzimanjem vode, odnosno napitaka za sportaše. Prekomjerno uzimanje tekućine kod sportaša naziva se “s vježbanjem povezana hiponatremija” (exercise-associated hyponatremia, EAH). Do stanja dolazi uslijed uzimanja velikih količina tekućine čak i kada nismo žedni. Previše tekućine u organizmu može dovesti do kritične točke nakon koje organizam više nije u stanju ukloniti vodu iz organizma. Višak tekućine tada apsorbiraju stanice što dovodi do oticanja koje naročito opasno može biti u stanicama mozga, a nastali disbalans vode i soli uzrokuje dodatne neurološke komplikacije.
Simptome treba odmah prepoznati
Hiponatremija može uzrokovati grčenje u mišićima, mučninu, povraćanje, nesvjesticu, a u rijetkim slučajevima imati fatalni ishod. Dva mlada sveučilišna sportaša, Oliver i Wilbank, kolabirala su tijekom treninga, odnosno utakmice, nakon što su tijekom intenzivnih napora popili preko 7 litara tekućine, sve u želji da se rashlade i ostanu hidratizirani. Kod obojice je potvrđena hiponatremija s, na žalost, smrtnim ishodom. Od 1981. godine do danas potvrđeno je 14 smrtnih slučajeva uslijed hiponatremije kod sportaša, a pretpostavlja se da ih je bilo mnogo više, no slučajevi su povezani s drugim uzrocima.
Druga, upravo objavljena studija2, potvrđuje rizik prekomjernog uzimanja vode ili sportskih napitaka prilikom intenzivnih aktivnosti. EAH nastupa kada količina vode u odnosu na razinu soli u krvotoku premašuje minimalni omjer. Takav izraziti disbalans dovodi do neuroloških problema koji mogu završiti fatalno. Iako se EAH primarno povezuje sa sportašima koji se bave iscrpljujućim sportovima, poput maratona ili triatlona, fiziolozi sada znaju da je pojava hiponatremije moguća kod svih osoba, naročito sportaša, koje uzimaju previše vode ili sportskih napitaka. Dr. Mitchell Rosner, jedan od istraživača koji je proveo studiju, napominje da sportski napici koji sadrže soli mogu umanjiti rizik, ali vrlo malo, jer u najvećoj mjeri ipak sadrže – vodu.
Pogrešna uvjerenja i nove smjernice
Rosner napominje da do hiponatremije dolazi uslijed pogrešnog vjerovanja da će povećana hidratacija poboljšati performanse i spriječiti dehidraciju. Blaga dehidracija neće umanjiti performanse, a najbolje je osloniti se na organizam i slušati njegov signal koji javlja kada smo doista žedni, a ne se osloniti na našu percepciju o tome koliko vode bi trebalo uzimati. Inicijalne blaže simptome poput slabosti i glavobolje treba odmah prepoznati i više ne uzimati tekućinu. Teži simptomi poput buncanja i gubitka svijesti zahtijevaju brzu medicinsku skrb. Nove smjernice trenerima i sportašima objavljene su u Clinical Journal of Sports Medicine.
Reference:
1) Loyola University Health System. “Drinking too much water can be fatal to athletes.” ScienceDaily. ScienceDaily, 2 September 2014.
2) University of Virginia Health System. “Overhydration potentially deadly for athletes, experts warn: New guidelines: Athletes should drink only when thirsty.” ScienceDaily. ScienceDaily, 9 July 2015.
Moglo bi Vas zanimati